3 - نحوه خرید صحیح اجاق گاز

نحوه خرید صحیح اجاق گاز

راهنمای جامع انتخاب و خرید اجاق گاز

در این مقاله قصد داریم تا درباره یکی از لوازم ضروری آشپزخانه به نام اجاق گاز برای شما عزیزان اطلاعاتی بیان کنیم، باشد که با خواندن متن بسیاری از سوال هایتان درباره این وسیله رفع شود.

و اما مواردی که در این باره برای شما توضیح داده خواهند شد:

 1. انواع شکل های اجاق گاز
 2. برند و مارک های اجاق گاز
 3. نحوه نصب اجاق گاز
 4. نقش اجاق گاز در آشپزخانه
 5. ابعاد اجاق گاز
 6. قیمت اجاق گاز
 7. انتخاب و خرید و فروش اجاق گاز
 8. تشخیص جنس خوب از بد در خرید اجاق گاز
 9. نحوه نگهداری و تمیز کردن اجاق گاز
 10. مراجع و بورس محل خرید اجاق گاز
 11. تاریخچه برخی برند های اجاق گاز

انواع شکل های اجاق گاز

اجاق گازها به طور کلی در سه شکل طراحی و ساخته شده اند:

اجاق گاز توکار

گاز توکار خود به سه دسته برقی، گازی و یا تلفیقی از این دو نوع تقسیم می شود؛ اجاق گاز توکار همان گاز صفحه ایست که بر روی کابینت مورد نظر شما در آشپزخانه تان نصب می شود.

اجاق گاز صفحه ای
اجاق گاز صفحه ای

اجاق گاز مبله

نام دیگر آن ایستاده و هم چنین فردار است و بسیاری از نیاز های بانوان را در آشپزخانه بر آورده می کند.

اجاق گاز مبله و نحوه قرار گیری آن در آشپزخانه
اجاق گاز مبله و نحوه قرار گیری آن در آشپزخانه

اجاق گاز زمینی

همان طور که از نام آن پیداست بر روی زمین قرار می گیرد بدون نیاز به نصب در محلی خاص ( مانند گازهای توکار نیست ) و فر نیز ندارد، این نوع بیشتر مناسب افرادیست که از لحاظ مالی در سطح پایینی قرار دارند چون این نوع کمترین امکانات را به خودش اختصاص داده است.

شکل ظاهری اجاق گازها به سه دسته تقسیم می شود:

اجاق گاز شیشه ای – سرامیکی: این مورد برای گازهای توکار مناسبند.

اجاق گاز استیل: اکثر گازها از این جنس هستند.

اجاق گاز شیشه ای (فقط شیشه): مخصوص اجاق گاز صفحه ای یا همان توکار است.

اجاق گاز استیل – شیشه ای: همه نوع گازی می تواند این جنس را به خود اختصاص دهد.

 

برند و مارک اجاق گاز

با هم با برخی از برند ها و مارک های معروف و مجهز اجاق گاز آشنا می شویم:

اجاق گاز برند بکو
اجاق گاز برند بکو

 

نحوه نصب اجاق گاز

نکته مهمی که در این باره باید رعایت شود این است که به هیچ وجه خودتان این کار را انجام ندهید، چرا که با وسیله خطرناکی سر و کار دارید و اگر کوچک ترین اشتباهی در نصب این وسیله صورت بگیرد باعث نشت گاز شده و شاید قاتل خاموش شما و خانواده تان شود؛ سخن دیگر این که اگر اجاق گاز را بدون حضور نماینده شرکت نصب کنید، هیچ ضمانتی برای گاز شما تعلق نگرفته و درصورت خراب شدن باید کلی هزینه برای تعمیر یا تعویض آن بپردازید.

و اما نکاتی که در نصب اجاق گاز رومیزی توسط نماینده باید رعایت شود:

 • باید دقت کنید تا فاصله بین لوله گازهای منزلتان و دیوار و شیشه گاز رعایت شده باشد یعنی از دیوار ۱۰ سانت و از شیشه ۲۰ سانت فاصله داشته باشد.
 • اگر گازتان رومیزی است، نجار کابینت هایتان باید محل قرار گیری این وسیله را دقیق برش دهد.
 • نماینده باید از وسایل مطمئنی برای نصب آن استفاده کند.
 • پس از قرار گیری در محل مورد نظر لبه های اطراف گاز و کابینت با درز گیر پوشانده شود، به دلایل بسیار که مهم ترین آن ها تکان نخوردن اجاق گاز رومیزیتان است.
 • بستن بست ها برای اطمینان از اتصال بین کابینت و گازتان.
 • تست کنید تا شیرها به نحو مطلوبی کار کنند و خراب نباشند.
 • از نشت نکردن بوی گاز اطمینان حاصل کنید.

 

نقش اجاق گاز در آشپزخانه

بدون شک این وسیله یکی از مهم ترین وسیله های آشپزخانه می باشد و بدون وجودش این محل آشپزخانه نام نمی گیرد، چرا که تمامی غذاها، دسر ها، سوپ ها و … برای آماده شدن ابتدا باید توسط اجاق گاز حرارت ببینند و پخته شوند تا آماده سرو کردن شوند.

 

ابعاد اجاق گاز

برای آشپزخانه های کوچک مسلما باید گازی مطابق با اندازه آن یعنی کوچک در نظر گرفت و نصب کرد و برای آشپزخانه های بزرگ، گازی بزرگ.

بهتر است که برای آشپزخانه های کوچک به دلیل کمبود فضا از نوع توکار و صفحه ای استفاده شود که ابعاد آن برای نوع دو شعله در عرض ۳۰ سانت و به عمق ۶۰ سانت باشد. برای آشپزخانه های بزرگ باید از نوع مبله استفاده کرد، البته بستگی به سلیقه شما دارد؛ اندازه نوع مبله چیزی در حدود ۸۰ تا ۹۰ سانت برای عرض آن است.

 

قیمت اجاق گاز

منظور ما از این مطلب مقایسه قیمت نوع رومیزی با نوع زمینی و فردار می باشد؛ قیمت انواع گازهای رومیزی در مقایسه با سایر انواع گازها به مراتب ارزان تر است و این به دلیل وجود امکانات کم آن است؛ همان طور که می دانید این نوع گازها فقط دارای پنج شعله و یک فندک برای روشن شدن هستند، پس نباید قیمتی بیش از امکاناتی که دارد برای آن در نظر گرفت؛ البته انواعی از گازهای رومیزی وجود دارند که از امکانات بسیار پیشرفته ای برخوردارند و این باعث می شود تا قیمتشان نیز بالاتر رود.

اگر آشپزخانه تان کوچک است و نیز از لحاظ اقتصادی چندان وضعیت خوبی ندارید گازی صفحه ای با جنس استیل ضد زنگ با قیمت حدود ۲ الی ۳ میلیون می توانید برای خود تهیه کنید، اما اگر آشپزخانه ای نسبتا بزرگ و یا فراخ تر دارید بهتر است از گازهای زمینی مبله یعنی فردار با امکانات بیشتر استفاده کنید تا هم بر زیبایی آشپزخانه تان بیافزایید و هم از تجهیزات مختلف آن حداکثر استفاده را برده و نیز لذت ببرید؛ قیمت این نوع گازها در انواع مختلف آن متفاوت است، برای مثال برخی از ارزان ترین نوع آن ها از قیمت ۵ میلیون تومان شروع می شود، اما اگر بخواهید گازی فول آپشن ( با تمام امکانات ) تهیه کنید باید قیمت ها را از ۱۰ میلیون به بالا در نظر بگیرید.

 

انتخاب و خرید و فروش اجاق گاز

برای انتخاب و خرید اجاق گاز برای منزلتان باید نکات زیر را به ترتیب اولویتی که بیان شدند رعایت کنید تا بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید:

 • نگاه به جیبتان
 • فضای آشپزخانه تان
 • انتظارات شما از گازتان
 • میزان اقامتتان در منزل

 

تشخیص جنس خوب از بد در خرید اجاق گاز

در خرید هر وسیله ای باید درباره آن اطلاعات کافی و به روز داشت تا توانست جنسی خوب و هم چنین متناسب با نیاز خود خرید، حال که خرید گاز برای آشپزخانه به عنوان یکی از مهم ترین وسیله های منزل نیز از این امر مستثنی نیست و اما روش های تشخیص عبارتند از:

 1. گاز هایی در بازار یافت می شوند که پس از خاموش شدن شعله اجاق گاز به هر علتی ( مثلا سر ریز شدن شیر بر روی شعله ) جریان گاز آن ها قطع نمی شود و در درون منزل نشت پیدا می کند و در اکثر موارد باعث مرگ و میر می شود؛ برای این که بتوانید از این امر وحشتناک جلوگیری کنید بهتر است هنگام خرید دقت کنید که گازتان مجهز به سیستم فندک و ترموکوبل باشد تا به محض خاموش شدن شعله، جریان گاز نیز قطع شود.
 2. شما زمانی خواهید توانست برای خودتان یک جنس خوب بخرید که از نیاز های خانواده خودتان مطمئن شوید؛ برای مثال گازی که برای ۲ نفر تهیه می شود با گازی که برای ۵ نفر تهیه می شود تفاوت هایی دارد و آن در اندازه گاز و میزان شعله های مورد نیاز است؛ با سنجیدن صحیح این نیاز ها می توانید بر اساس تعداد افراد خانواده یک اجاق گاز متناسب با سلیقه خودتان برای آشپزخانه و منزلتان تهیه کنید
 3. میزان مصرف گاز اجاق گاز را در نظر بگیرید؛ با توجه به قیمت های سرسام آور قبض گاز بهتر است نوعی را انتخاب کنید که میزان مصرف انرژی آن در برابر بازدهی و کارایی که خواهد داشت به مراتب کم باشد؛ بدین منظور از برچسب انرژی که بر روی آن ها چسبانده شده کمک بگیرید؛ گازهای رومیزی بهترین پیشنهاد برای این منظور هستند.

  نمونه ای از مصرف انرژی اجاق گاز که در بهترین میزان خود یعنی A می باشد.
  نمونه ای از مصرف انرژی اجاق گاز که در بهترین میزان خود یعنی A می باشد.

 4. یکی از مهم ترین راه های تشخیص جنس خوب از بد در خرید اجاق گاز داشتن نشان استاندارد کالا می باشد؛ اگر هر وسیله ای که برای منزلتان خریداری می کنید این نشان را بر روی خود نداشت حتما از خرید آن اجتناب کنید، چرا که بر اساس اصول صحیحی ساخته نشده است و بعد ها ممکن است ضررهای مالی و نیز جانی برای شما و خانواده تان پیش آورد.
 5. اگر می خواهید که مسیر تعمیر گاه اجاق گاز تا منزلتان را هر روزه رفت و آمد نداشته باشید بهتر است از برند های معتبر خریداری کنید تا دائما در حال تعویض یا تعمیر قطعات نباشید.

 

نحوه نگهداری و تمیز کردن اجاق گاز

در نگهداری و تمیز کردن اجاق گاز یکی از راه حل ها این است که بهتر است نهایت دقت را هنگام آشپزی داشته باشید تا بعدا دچار زحمت تمیز کردن نشوید، اما از آن جایی که این کار تا حد بسیار زیادی غیر ممکن است در ادامه راه حل هایی را برایتان بیان می کنیم.

چون اکثر گازهای موجود در منزل از نوع استیل هستند تمیز کردن این نوع را برایتان بیان می کنیم:

 1. ابتدا شعله ها و میله های اجاق گاز را در ماده شوینده ای چون مخلوط تاید و آب خیس کنید تا چربی های روی آن ها تا زمانی که شما مشغول پاک کردن سایر نقاط این وسیله هستید از بین بروند؛ سپس با استفاده از آب گرم و یک دستمال نرم چربی ها را از روی اجاق گاز بزدایید، اما اگر چربی ها لجباز بودند و با این روش ساده پاک نشدند بهتر است از مخلوط یک ماده شوینده و آب گرم استفاده کنید، سپس با استفاده از دستمال و آب این مواد را از روی گاز پاک کنید؛ حتما بعدا از اتمام پاکسازی روی اجاق گاز را خشک کنید تا آب به قسمت های حساس آن نفوذ نکند.

  تمیز کردن گاز با دستمال و آب
  تمیز کردن گاز با دستمال و آب

 2. روش دیگری که می توان برای تمیز کردن در نظر گرفت، استفاده از انواع اسپری می باشد؛ البته نه هر اسپری، بلکه اسپری حاوی تمام ترکیبات مهم.
 3. با استفاده از سرکه و یک دستمال کاغذی هم می توان گاز را پاکیزه کرد، چرا که سرکه اسیدی است و باعث از بین رفت برخی لکه ها می شود، اما به قدر مواد شوینده و اسپری کارایی ندارد.
 4. استفاده از الکل نیز روش مناسبی برای پاک کردن اجاق گاز است.

 

مراجع و بورس محل خرید گاز

برای خرید اجاق گاز بهتر است مراجع و محل های معتبری را برگزینید تا جنس تقلبی به شما نیاندازند؛ بدین منظور می توانید از سایت های معتبری چون بازار اجاق ایران یا دیجی کالا کمک بگیرید؛ چرا که این سایت ها شناخته شده هستند و هیچ کلاه برداری در آن برای شما طراحی نشده است؛ این شرکت ها با رعایت مواردی چون ضمانت اصیل بودن جنس، داشتن کیفیت بسیار بالا، ضمانت قیمت و … تبدیل به یکی از مهم ترین مراجع خرید کالاهای اساسی و هم چنین غیر اساسی شده اند؛ علاوه بر خرید اینترنتی که باعث می شود شما بدون زحمت رفت و آمد، صاحب یک گاز زیبا با سلیقه خودتان شوید می توانید حضورا به بازار و فروشگاه های معتبر فروش لوازم خانگی در شهر خودتان سر بزنید و از نزدیک شاهد تمامی کیفیت ها و ابعاد باشید؛ بدین منظور باید به جاهایی معتبر سر بزنید؛ برخی از این مراکز معتبر در بازارهای شهر های بزرگ کشورمان چون بازار امین حضور تهران، بازار وکیل شیراز، بازار های بزرگ شهر های مشهد،تبریز، اصفهان و … قرار دارند. به دلیل تعداد کم واسطه در نقل و انتقال کالا از شهر تهران به شهر های دیگر، قیمت کالای خریداری شده توسط شما در این شهر به مراتب کمتر از قیمتی است که در شهر خودتان هزینه خواهید کرد.

 

تاریخچه برخی برند های تولید کننده اجاق گاز

در پایان با تاریخچه برخی از برندهای معروف این وسیله آشنا می شویم.

شرکت بکو

در دهه ۱۹۵۰ ترکیه به تازگی وارد دنیای صنعت می شد؛ شخصی به نام وهبی کوچ که بنیان گذار هولدینگ بود در پی یافتن دستاوردی بود تا بتواند ارز های با ارزش خارجی را وارد کشورش کند. در آن ایام، این شخص در ابتدا با شخصی به نام لئون بجرانو Leon Bejerano برای تولید رب و کنسرو شریک شد؛ این دو توانستند شرکتی را با اول نام هر کدامشان افتتاح کنند که نام بدست آمده شد BEKO. آن ها نتوانستند با توجه به وضعیت کشورشان در این زمینه پیشرفت کنند؛ کوچ سعی کرد این شرکت را به کاربری دیگری مانند لامپ تغییر دهد تا شاید سودی کنند؛ این تغییر بزرگ از این جا شروع شد و یک جرقه کوچک باعث شد تا بعدها بتوانند به تولید محصولات بزرگی چون لوازم خانگی دست بزنند.

شرکت آلتون

این شرکت در سال ۱۳۷۴ در کشور خودمان یعنی ایران تاسیس شد و هدف از ایجاد این کارخانه تولید شغلی پایدار جهت رفع نیاز های افراد یک منطقه بود؛ در سال ۱۳۷۷ این شرکت موفق به تولید بردهای الکترونیکی شد که باعث شد جایزه ای از طرف وزارت صنعت کسب کند؛ در سال ۱۳۸۲ توانست از انرژی خورشیدی در جهت افزایش کیفیت محصولات خود استفاده کند تا همواره بتواند کالایی به روز تولید کند و نیاز روز دنیا را به این انرژی را تامین نماید؛ این کارخانه با رعایت قوانین تعیین شده برای کارخانه ها روز به روز در کار خود پیشرفت می کرد و بعد ها حدود سال ۱۳۸۴ توانست کارخانه ای را به عنوان اولین نماینده خود در ترکیه افتتاح کند؛ شرکت آلتون بعد ها علاوه بر تولید لوازم خانگی به تولید لوازم الکتریکی مهمی چون لامپ های روشنایی نیز پرداخت؛ در سال ۱۳۸۶ توانست گواهینامه های ISO9001:2008 و ISO14001:2004 و OHSAS18001 را دریافت کند؛ برند آلتون هم اکنون به برندی معروف و محبوب تبدیل شده است.

 

مشتاقانه منتظر ارائه نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما در خصوص این مطلب هستم. بدین منظور از قسمت دیدگاه های مطلب استفاده نمایید.

اگر در زمینه خرید کابینت سوالی دارید یا به مشاوره نیاز دارید مطرح نمایید. برای این منظور از فرم تماس استفاده نمایید.

حمید ولایتی مدیریت گروه صنعتی چوبه

  همیشه همراه شما هستیم: اگر در زمینه خرید سوالی دارید یا به مشاوره نیاز دارید مطرح نمایید. 07 75 28 33 - 21 (98+) | 60 12 290 - 933 (98+).

  درباره ما

  گروه صنعتی چوبه با مدیریت مهندس حمید ولایتی با بیش از یک دهه سابقه و تجربه کار با کادری مجرب و کارگاهی مجهز آماده ارائه خدمات در زمینه ساخت و نصب انواع کابینت آشپزخانه، درب‌های چوبی، دکوراسیون داخلی می باشد.

  جدیدترین مقالات