3 - اطلاعاتی که هنگام خرید سینک ظرفشویی باید بدانید

اطلاعاتی که هنگام خرید سینک ظرفشویی باید بدانید

اطلاعاتی که هنگام خرید سینک ظرفشویی باید بدانید

بی گمان یکی از غیر قابل انکارترین و اساسی ترین نیازهای هر آشپزخانه ای سینک ظرفشویی می باشد؛ در این متن ما نیز تصمیم گرفته ایم این نیاز اساسی را از هر جهتی مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم؛ و اما نکاتی که درباره سینک در این متن ذکر خواهند شد:

 1. انواع شکل های سینک ظرفشویی
 2. برند و مارک سینک ظرفشویی
 3. نحوه نصب سینک ظرفشویی
 4. نقش سینک ظرفشویی در آشپزخانه
 5. ابعاد سینک ظرفشویی
 6. قیمت سینک ظرفشویی
 7. انتخاب و خرید و فروش سینک ظرفشویی
 8. تشخیص جنس خوب از بد در خرید سینک ظرفشویی
 9. نحوه نگهداری و تمیز کردن سینک ظرفشویی
 10. مراجع و بورس محل خرید سینک ظرفشویی
 11. تاریخچه برخی برندهای سینک ظرفشویی

انواع شکل های سینک ظرفشویی

سینکها را از لحاظ انواع جنس آن ها بررسی می کنیم:

سینک ظرفشویی گرانیتی (سنگی)

این نوع سینک ظرفشویی از گران ترین نوع سینک ها می باشد و این به دلیل جنس خاص و منحصر به فرد سنگ آن است.

سینک ظرفشویی استیل

رایج ترین سینک مورد استفاده در بین عموم مردم است و این رایج بودن دلیل زیر را دارد:

قیمت مناسب و ارزانی در مقایسه با سایر سینکها دارد؛ منظور این جمله این است که این نوع سینک ها نیز قیمت بالایی دارند، اما در برابر نوع گرانیتی و پلاستیکی از قیمت پایینی برخوردارند.

سینک ظرفشویی پلی اتیلن

به تازگی و در حدود چند سال است که استفاده از آن در بین عوام رواج یافته است.

سنک ظرفشویی شیشه ای

این نوع سینک نیز تا حدی گران می باشد و آن به دلیل شیک بودنش می باشد؛ اما در برابر ضربه مقاومت کمتری از خود نشان می دهد.

سینک ظرفشویی شیشه ای
سینک ظرفشویی شیشه ای

تمامی این جنس ها در شکل ها و طرح های مختلفی تولید شده اند؛ بعضی یک قلو هستند و بعضی دوقلو؛ از نظر عمق نیز بعضی از آن ها ارتفاع زیادی دارند و عمیق هستند و بعضی دیگر عمق چندانی ندارند؛ بهتر است که از سینک ظرفشویی عمیق استفاده کنید تا هنگام شستن ظروف آب به سر و رویتان (یعنی لباس هایتان) نپاشد.

 

برند و مارک سینک ظرفشویی

برخی از برندهای برتر سینک ظرفشویی را با هم می شماریم:

سینک ظرفشویی اخوان
سینک ظرفشویی اخوان
سینک ظرفشویی ایلیا استیل
سینک ظرفشویی ایلیا استیل

هر کدام از این برندها در مدل های بسیار متنوعی وجود دارند.

 

نحوه نصب سینک ظرفشویی

به دلیل جلوگیری از نشت آب و هزینه های زیادی که خودتان باید برای نصب سینک ظرفشویی انجام دهید بهتر است که این کار را به یک لوله کش و متخصص این کار بپردازید.

قبل از قرار گیری این وسیله در آشپز خانه ابتدا باید لوله کشی به نحو صحیحی از کنتور آب تا محل آشپزخانه و محل قرارگیری سینک انجام شود؛ سپس باید لوله هایی را که قرار است به شیر متصل به سینک وصل شوند را به لوله اصلی وصل می کنیم؛ سپس سینک ظرفشویی مورد علاقه و خریداری شده تان را بر روی محل برش داده شده توسط نجار قرار می دهید؛ محل خروجی آب زائد را به لوله های منتهی به فاضلاب وصل می کنید؛ بعد شیر اهرمی یا ساده را بر روی ظرفشویی قرار داده و از حفره ای که بر روی ظرفشویی تعبیه شده به لوله های آب وصل می کنیم؛ سپس آب را باز می کنیم تا مطمئن شویم که لوله کشی آب سرد و گرم درست است و نیز خود لوله ها به درستی در جای خود نصب شده اند؛ البته قبل از هر کاری باید اطمینان حاصل کنید محل خروجی آب درست به لوله فاضلاب وصل است و آب به بیرون و آشپزخانه شما نشت نمی کند؛ پس از بررسی ها و کسب اطمینان های لازم باید به وسیله چسبی مطمئن و غیر قابل نفوذ در برابر آب سینک ظرفشویی را به کابینت بچسبانید.

 

نقش سینک ظرفشویی در آشپزخانه

اگر سینک ظرفشویی را در منزل یا بهتر است بگوییم آشپزخانه تان نداشته باشید همیشه علاوه بر ظروف تلنبار شده و کثیف در اکثر نقاط آشپزخانه، در پخت غذا نیز دچار مشکل خواهید شد، چرا که برای پختن غذا بسیاری از مواد لازم برای تهیه آن باید شستشو داده شوند.

 

ابعاد سینک ظرفشویی

بهتر است که با توجه به اندازه آشپزخانه تان سینک را انتخاب کنید تا جا برای سایر وسیله هایتان نیز داشته باشید.

ابعاد سینک ظرفشویی با توجه به دو قلو یا تک قلو بودن آن ها تغییر می کند؛ واضح است که نوع دو قلوی آن ها جاگیرتر و بزرگ تر از نوع تکی است؛ ابعاد متعادل این وسیله برای نوع دوتایی برای طول، عرض و ارتفاع (عمق) به ترتیب ۱۲۰ ، ۵۰ و ۲۰ سانتی متر و برای تک لگنه ۸۰ ، ۵۰ ، ۱۷ سانتی متر می باشد.

 

قیمت سینک ظرفشویی

قبل از بررسی قیمت انواع سینک ظرفشویی عوامل تاثیر گذار بر قیمت آن ها را مورد تحلیل قرار می دهیم:

جنس سینک ظرفشویی

هر چه جنس خاص تر باشد قیمت افزایش می یابد؛ برای مثال قیمت ظرفشویی گرانیتی در مقایسه با نوع استیل به مراتب بالا می باشد.

ابعاد سینک ظرفشویی

ابعاد هر چه بزرگ تر قیمت نیز بیشتر می شود.

سینک ظرفشویی تک قلو یا دو قلو

اگر تک قلو باشد ارزان تر از نوع دوقلو حساب می شود، چرا که کارایی نوع تکی به مراتب کمتر از نوع دوتاییست و هم چنین دست و پاگیر است.

و اما قیمت برخی از مدل های متنوع سینک ظرفشویی

سینک ظرفشویی استیل در اندازه ای معمولی حدود یک میلیون و سیصد هزار تومان

سینک ظرفشویی گرانیتی در اندازه ای عادی از سه میلیون تومان به بالا

سینک ظرفشویی پلی اتیلن در همین اندازه حدودا از دو میلیون تومان به بالا

سینک ظرفشویی پلی اتیلنی

 

انتخاب و خرید و فروش سینک ظرفشویی

هنگام خرید سینک ابتدا سایز آشپزخانه و سپس محلی را که نجار کابینت هایتان، برای این وسیله در نظر گرفته است را در نظر بگیرید و سپس متناسب با انتظاراتی که از یک سینک ظرفشویی دارید آن را تهیه کنید، در غیر این صورت دچار ضرر مالی خواهید شد. هنگام انتخاب این محصول برای منزلتان علاوه بر در نظر گرفتن این نکات می توانید از فروشنده لوازم خانگی نیز کمک بگیرید، چرا که او سال هاست در این زمینه مهارت دارد؛ حتی اگر در این زمینه تجربه نداشته باشد اطلاعات بیشتری نسبت به شما در این زمینه کسب کرده است.

 

تشخیص جنس خوب از بد در خرید سینک ظرفشویی

در خرید هر محصولی باید به نکاتی دقت کرد تا مبادا فروشنده جنسی تقلبی به ما بیاندازد، حال که خرید سینک از این موضوع مستثنی نیست؛ در زیر به مواردی می پردازیم که راهنمای خوبی برای خرید یک سینک ظرفشویی مناسب برای آشپزخانه شما هستند:

عمق سینک ظرفشویی

اگر می خواهید بدانید ظرفشویی یا همان سینکی که می خرید از کیفیت بالایی برخوردار است یا نه باید دقت کنید که عمق آن زیاد باشد، پس نتیجه می گیریم هر چه عمق لگن یک سینک بیشتر باشد کیفیت و مرغوبیت آن نیز تایید شده است.

ضخیم بودن سینک ظرفشویی

یک راه تشخیص دیگر برای شناختن جنس خوب از بد در خرید سینک توجه به میزان ضخامت ورق های آن می باشد ؛ بدیهی است که هر چه ضخامت ورق ها زیاد باشد کیفیت این وسیله نیز زیاد خواهد بود.

جنس ورق سینک ظرفشویی

هنگام خرید این وسیله ضروری برای آشپزخانه تان ببینید که جنس سینک ظرفشویی از چه نوعی است ؟ آیا استیل ساده است یا از نوع آجدار ؟ اگر آجداربخرید خیالتان از بابت خط نیافتادن بر روی آن راحت خواهد بود اما این نوع ، روش نگهداری سختی دارد و به سختی لکه ها از روی آن پاک می شوند ؛ بهتر است که سعی کنید نوع ساده آن را تهیه کنید تا از این دردسر رهایی یابید.

 

نحوه نگهداری و تمیز کردن سینک ظرفشویی

همان طور که در مطلب قبل درباره موضوع تشخیص جنس خوب از بد در خرید این وسیله گفته شد استیل ساده و آجدار دو جنس این محصول هستند که پاک کردن و نگهداری نوع دومی یعنی آجدار کمی سخت تر از ساده است؛ در این قسمت ابتدا نکاتی را در جهت نحوه نگهداری صحیح سینک ظرفشویی برایتان بیان می کنیم و سپس یکی از روش های پاک کردن را توضیح می دهیم:

نگهداری صحیح سینک ظرفشویی

هیچ وقت ظروف بزرگ و خشنی چون قابلمه های حجیم و آلومینیومی را در سینک ظرفشویی نشویید به دو علت: یکی به این خاطر که به علت بزرگ بودن قابلمه، شما نخواهید توانست به راحتی آن را در سینک کوچک خود بشویید و این باعث خواهد شد شما مدام قابلمه را جا به جا کنید و این امر باعث می شود سینک در برخورد ها و ضربات متعدد قابلمه خش بردارد و دومین علت این است که این قابلمه ها چه بزرگ باشند و چه کوچک به دلیل جنس زمختی که دارند باعث آسیب به ظرفشویی می شوند.

هنگام شستن کارد و چنگال احتیاط را رعایت کنید: برای این کار می توانید ظرفی مخصوص داخل سینک بگذارید و این نوع ظروف را درون آن شستشو دهید تا سینک خش برندارد.

و نکته آخر این که هنگام ریختن موادی مانند چای، بلافاصله آب را باز کنید تا سینک ظرفشویی بر اثر ماندن طولانی مدت این ماده بر روی آن، رنگ نگیرد.

یکی از روش های پاک کردن سینک ظرفشویی

برای پاک کردن سینک ظرفشویی، از هر نوع و جنسی که باشد از این محصولات برای تمیز کردن آن استفاده نکنید: محلول سفید کننده، جوهر نمک و خلاصه هر موادی که اسیدی است؛ چرا که هم استشمام این مواد برایتان بسیار مضر است و هم این که در کوتاه مدت باعث از بین رفتن لعاب بیرونی سینک می شوند؛ به جای آن ها می توانید از پاک کننده های کرم مانند و یا مخلوط آب و سرکه کمک بگیرید.

روش استفاده از این محلول ها بدین گونه است ابتدا آن را بر روی سینک می ریزید و با دستمالی نرم آن را به همه قسمت های سینک پخش می کنید؛ حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه صبر می کنید تا مواد اثر خود را بر روی سطح بگذارد، سپس به وسیله آب محل را می شویید و بعد خشک می کنید؛ دقت کنید که پس از استفاده از محلول مود نظر سینک را بشویید، چرا که بعدا باعث ایجاد لکه نشود و این لکه در کوتاه مدت باعث خراب شدن ظاهر سینک نشوند.

نکته دیگری که درباره روش نگهداری این وسیله باید گفت این است که حتما بعد از شستن ظروف، سینک را حتما با مواد شوینده بشویید تا چربی ها بر روی آن نمانند و لکه نبندند و هم چنین آن را خشک کنید تا سینک ظرفشویی جرم نبندد.

 

مراجع و بورس محل خرید سینک ظرفشویی

اگر می خواهید که خیالتان بابت خرید یک سینک راحت باشد باید به فروشگاه های معتبری مراجعه کنید که تمام انواع سینک را در تمام مدل ها و نیز اندازه ها داشته باشند تا شما بتوانید با دستی باز و فکری راحت دست به خرید بزنید؛ بدین منظور یکی از مراجع معتبر خرید این وسیله را به شما پیشنهاد می کنیم و آن فروشگاه مرکزی اخوان در تهران بزرگ است که همه نوع سینک ظرفشویی من جمله توکار، رو کار، بزرگ، کوچک، شیشه ای، استیل و … را در خود جای داده است. از دیگر مراجع خرید بزرگ و معتبر لوازم خانگی از جمله سینک ظرفشویی، می توان به فروشگاه های بزرگ در منطقه خیابان سعدی جنوبی و امین حضور در تهران اشاره کرد.

 

تاریخچه برخی برند های سینک ظرفشویی

در این قسمت از متن تصمیم گرفته ایم تا با تاریخچه برخی برند های معروف این وسیله آشنا شویم:

سینک ظرفشویی استیل البرز

همان طور که می دانید این برند یکی از برندهای معروف سینک ظرفشویی می باشد؛ این شرکت یکی از بزرگ ترین تولید کننده های سینک در منطقه خاورمیانه می باشد که کار خود را از سال ۱۳۷۱ شروع کرده است و توسط فردی به نام آقای نوید ایزد پناه تاسیس شده؛ شرکت یا بهتر است بگوییم برند استیل البرز نام خود را از اماکن تاریخی و باستانی کشورمان ایران گرفته شده است، یعنی البرز نام رشته کوهی در مناطق شمالی ایران. آقای نوید ایزد پناه به همراه زبده ترین و متخصص ترین افراد، این شرکت را به راه انداخت و توانست از همان ابتدا پیشرفت چشمگیری در کار تولید محصولات خانگی داشته باشد به گونه ای که در ابتدای کار موفق به تولید بهترین لوازم خانگی با ظرفیت بالای ۲۰۰ هزار عدد شد؛ این شرکت ابتدا در شهر شیراز آغاز به فعالیت کرد.

سینک ظرفشویی استیل البرز
سینک ظرفشویی استیل البرز

سینک ظرفشویی اخوان

این شرکت در سال ۱۳۴۸ توسط فردی به نام آقای اخوان جم تاسیس و افتتاح شد و به همین دلیل به این نام خوانده می شود، چون این شخص تصمیم گرفته نام خود را بر روی محصولات تولیدی اش بگذارد؛ این برند کار خود را حدود ۵۱ سال پیش با ساخت و تولید قطعاتی مانند قطعات پرسی آغاز کرده است؛ در طول سالیان دراز به دلیل موفقیت در کار و کیفیت بالای محصولات خود یعنی لوازم خانگی توانسته جایزه های بسیاری چون لوح طلایی کیفیت از کشور سوئیس و آلمان، تندیس اجلاس مدیر شایسته ملی و … را به خود اختصاص دهد. این برند در اوایل فعالیت هایش، کار خود را در زمینه تولید انواع سینک ظرفشویی آغاز کرد و بعدها در زمینه هایی دیگری چون تولید اجاق گاز و دیگر لوازم خانگی به فعالیت خود ادامه داد.

 

مشتاقانه منتظر ارائه نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما در خصوص این مطلب هستم. بدین منظور از قسمت دیدگاه های مطلب استفاده نمایید.

اگر در زمینه خرید کابینت سوالی دارید یا به مشاوره نیاز دارید مطرح نمایید. برای این منظور از فرم تماس استفاده نمایید.

حمید ولایتی مدیریت گروه صنعتی چوبه

  همیشه همراه شما هستیم: اگر در زمینه خرید سوالی دارید یا به مشاوره نیاز دارید مطرح نمایید. 07 75 28 33 - 21 (98+) | 60 12 290 - 933 (98+).

  درباره ما

  گروه صنعتی چوبه با مدیریت مهندس حمید ولایتی با بیش از یک دهه سابقه و تجربه کار با کادری مجرب و کارگاهی مجهز آماده ارائه خدمات در زمینه ساخت و نصب انواع کابینت آشپزخانه، درب‌های چوبی، دکوراسیون داخلی می باشد.

  جدیدترین مقالات