3 - آگاهی های لازم هنگام خرید هود آشپزخانه

آگاهی های لازم هنگام خرید هود آشپزخانه

آگاهی های لازم هنگام خرید هود آشپزخانه

هود آشپزخانه که نام های دیگر آن تهویه یا هواکش می باشد یکی از وسیله هاییست که امروزه در اکثر آشپزخانه ها یافت می شود؛ در این متن تصمیم بر آن شده تا شما را با بسیاری از نکات مربوط به این وسیله آشنا کنیم.

نکاتی که درباره هود آشپزخانه ذکر خواهند شد:

 1. انواع شکل های هود آشپزخانه
 2. برند و مارک هود آشپزخانه
 3. نحوه نصب هود آشپزخانه
 4. نقش هود در آشپزخانه
 5. ابعاد هود آشپزخانه
 6. قیمت هود آشپزخانه
 7. انتخاب و خرید و فروش هود آشپزخانه
 8. تشخیص جنس خوب از بد در خرید هود آشپزخانه
 9. نحوه نگهداری و تمیز کردن هود آشپزخانه
 10. مراجع و بورس محل خرید هود آشپزخانه
 11. تاریخچه برخی برند های هود آشپزخانه

انواع شکل های هود آشپزخانه

قبل از هر چیزی به سراغ بررسی انواع هود آشپزخانه از نظر شکل ظاهری و ساختارش می ‌رویم؛

هود آشپزخانه زیر کابینتی

یکی از ساده ترین انواع هود می باشد که قبل از انواع دیگر وارد بازار شده و به همین دلیل امکانات بسیار ساده‌ای دارد که اغلب با آن آشنایی دارید؛ این نوع هود همان هودی است که در زیر کابینت و بالای گاز نصب می شوند؛ معمولاً صدای زیادی دارند؛ دارای دو نوع یک موتوره و دو موتوره می ‌باشند؛ قیمتش با توجه به امکاناتش و در مقایسه با سایر انواع هود آشپزخانه بسیار ارزان تر است.

هود ساده زیر کابینتی
هود ساده زیر کابینتی

هود آشپزخانه مورب

نوع دیگری از هود آشپزخانه به نام هود مورب است که همان طور که از نام آن پیداست به صورت کج و با زاویه ۴۵ درجه از دیوار نصب می شود؛ از استیل و شیشه ساخته شده و مناسب برای افرادیست که می خواهند به ظاهر آشپز خانه خود جلوه ای شیک دهند؛ همگی هودها از جمله این هود آشپزخانه دارای فیلتر می باشند تا زمانی که در اثر مکش آلودگی کثیف شدند، تعویض یا شسته شوند؛ این هود فیلتری دارد که در زمان نیاز به تعویض شما را خبردار می کند یعنی دارای ماشین تشخیص زمان تعویض است.

هود آشپزخانه آسانسوری

در پشت گاز نصب شده و از محل خود در کابینت به سمت بالا رفته و زمانی که اقدام به خاموش کردن آن می کنید دوباره به محل خود برمی گردد؛ روشن و خاموش کردن آن توسط ریموت است؛ فیلتر آلومینیومی دارد که هم می‌ توان آن را شست و هم عوض کرد.

برند و مارک هود آشپزخانه

با هم برخی از برند های معتبر هود آشپزخانه را بخوانیم:

هود آشپزخانه بیمکث

هود آشپزخانه کن

هود آشپزخانه لامیرا

هود آشپزخانه درخشان

هود آشپزخانه اخوان

هود آشپزخانه صدرا

هود مورب صدرا
هود مورب صدرا

باید گفت که همگی این برندها در مدل‌ های بسیاری تولید شده‌اند و شرکت های تولید کننده آن ها مدام در حال رقابت هستند تا بتوانند نظر مشتریان را به خود جلب کنند .

نحوه نصب هود آشپزخانه

و اما مواردی که برای نصب هود آشپزخانه باید مد نظر قرار بگیرند:

 • نصب را به افراد متخصص بسپارید.
 • ابتدا باید حفره‌ای در تخته ای که بر روی انتهای کابینت ها قرار دارد ایجاد کنید تا دودکش هود از آن جا خارج شده و به محل خروج هوای آلوده در دیوار متصل شود.
 • سپس هود را به طور آزمایشی در محل مورد نظر نگه دارید و محل نصب را علامت بزنید؛ دقت کنید که فاصله بین گاز و هود در حدود ۷۰ سانتی متر رعایت شود.
 • جای علامت ها را سوراخ کنید و سپس درون آن ها رول پلاک قرار دهید.
 • سپس با پیچ و مهره هود را نصب کنید؛ جهت اطمینان از نصب محکم هود بر روی دیوار بهتر است از واشر استفاده کنید.
 • پس از نصب نوبت به ارزیابی و تست می رسد.

نقش هود در آشپزخانه

زمانی که شما تصمیم می گیرید دستی به سر و روی خانه خود بکشید و تغییراتی در آن از جمله آشپزخانه انجام دهید برای مراقبت از این تغییرات به بعضی ابزار ها نیاز پیدا می کنید، یکی از این ابزارها هود آشپزخانه نام دارد؛ زمانی که شما پس از زیباکردن و آراستن آشپزخانه تان با انواع مصالح و لوازم، می خواهید اقدام به پخت و پز کنید برای رهایی از دست آلودگی هایی مانند دود ناشی از سوختگی غذا، بوی غذاهایی که به مشام بسیاری از افراد خانواده تان ناخوشایند است یا برای از بین بردن بوی غذا جهت ورود مهمان به خانه تان و نیز رهایی از آلودگی گرد و غبار می توانید این وسیله را مورد استفاده قرار دهید.

ابعاد هود آشپزخانه

ابعاد استاندارد هود آشپزخانه با توجه به اندازه آشپزخانه و نیز ابعاد اجاق گاز تعیین می شود؛ برای مثال اگر آشپزخانه شما کوچک باشد گاز و نیز هودی کوچک خواهید داشت.

ابعاد یک هود آشپزخانه برای انواع آن متفاوت است و ما به دلیل نگنجیدن مطالب در این متن نوع مورب آن را برایتان توضیح می دهیم.

برای یک هود مورب در اندازه ای نرمال به ترتیب عرض، طول و ارتفاع آن همراه با دود کش بهتر است به ترتیب ۴۰، ۵۵ و ۹۰ سانتی متر باشد.

قیمت هود آشپزخانه

قیمت برخی از انواع مدل هود آشپزخانه را با هم مورد بررسی قرار دهیم:

هود زیر کابینتی کن در حدود یک میلیون و صد هزار تومان.

هود مدل قیفی کن متغیر از یک میلیون و هشتصد هزار تومان تا دو میلیون و صد هزار تومان.

هود مورب درخشان با قیمتی در حدود پنح میلیون تومان.

Touch Funnel Hood - آگاهی های لازم هنگام خرید هود آشپزخانه
هود مدل قیفی لمسی

البته با توجه به تغییر روزانه تورم این قیمت ها مدام در حال بالا و پایین شدن هستند، برای اطلاع دقیق از قیمت ها می بایست به بازار سری بزنید.

انتخاب و خرید و فروش هود آشپزخانه

در انتخاب و هم چنین خرید هر وسیله ای که هود آشپزخانه نیز از این امر مستثنی نیست بهتر است نکاتی را در نظر بگیرید:

 1. ابعاد آشپزخانه ای که قرار است هود در آن نصب شود.
 2. اندوخته جیبتان.
 3. مهارت فروشنده لوازم خانگی که آیا به شما در انتخاب یک هود کمک مفیدی خواهد کرد یا بدتر شما را از مسیر درست منحرف خواهد کرد، در این صورت بهتر است با یک نصاب حرفه ای هود یا یک فروشنده با تجربه مشورت کنید.
 4. هنگام خرید باید دقت کنید قیمت هر نوع هود با توجه به برند، میزان امکانات و نیز میزان کارایی آن تعیین شده است.
 5. به اصل یا تقلبی بودن محصول نهایت دقت را مبذول دارید.

تشخیص جنس خوب از بد در خرید هود آشپزخانه

این تشخیص کار بسیار آسانی است، اگر نکات زیر را بدانید:

بازدهی بالا و جنس شیک هود آشپزخانه

اولین و مهم ترین نکته ای که باید هنگام خرید هود آشپزخانه رعایت کنید، دقت به ظاهر جذاب و شیک هود در عین کارایی بالای آن است، البته این مورد کلی است که در ادامه به صورت جزئی تر توضیحاتی را خدمتتان ارائه خواهیم داد.

تهویه هوا: سعی کنید هودی برای آشپزخانه خود بخرید که دارای تهویه هوای مناسب باشد، نه این که دارای فیلتر باشد؛ البته باید این نکته را در نظر گرفت که نصب نوع اول کمی در مقایسه با نوع دومی پیچیده تر است، ولی ارزشش را دارد، چرا که اولویت اول یک هود با کیفیت، تهویه هوا به مطبوع ترین شکل ممکن است.

اندازه هود آشپزخانه

برخی فکر می کنند که هر چه یک هود بزرگ تر باشد کیفیت آن نیز بهتر خواهد بود و تهویه را به بهترین شکل ممکن برایشان انجام خواهد داد، اما شما باید هودی را انتخاب کنید که متناسب با عرض گازتان باشد؛ در ضمن حتی المقدور از خرید هود آشپزخانه مخفی خودداری کنید، چرا که به علت نبود فضای کافی برای نفس کشیدن موتور، مکش و کارایی خوبی را برایتان به ارمغان نخواهد آورد.

قدرت مکش هود آشپزخانه

اغلب افراد و نیز شما که خواننده این مطالب مفید در رابطه با هود آشپزخانه هستید تا به حال فکر می کردید که هر چه قدرت مکش یک هود بیشتر باشد آن هود بهترین و کاملترین نوع این دستگاه و وسیله است، اما در مطالعات اخیر کارشناسان به این نتیجه رسیده اند که مکش زیاد فقط باعث می شود که هوای زیادی از داخل آشپزخانه و هم چنین خانه گرفته شده و به بیرون هدایت شود؛ در حالت دیگری بدین گونه می توان مطلب را به طوری صحیحی ادا نمود و آن این گونه است که درست است که هود آشپزخانه هوا را با سرعت و قدرت زیادی جذب کرده و به بیرون هدایت می کند، اما شاید نتواند هوای آلوده زیادی را نظیر بوی دود، غذا و .. را به بیرون هدایت کند.

نحوه نگهداری و تمیز کردن هود آشپزخانه

بسیاری از افرادی که در منزل خود هود دارند، طریقه سالم نگه داشتن و تمیز کردن آن را به روش های اصولی نمی دانند؛ ما با این متن آمده ایم تا گرهی از کار آنان باز کنیم؛ با ادامه مطلب جهت یادگیری این اصول همراه باشید:

 1. تمیز شدن فیلتر های قابل شستشو بعد از شستشو ؛ تفاوت را احساس کنید .اگر هود آشپزخانه شما از نوع فیلتر دار ساده است، باید هر از چند گاهی فیلتر آن را چک کرده و اگر دارای انواع آلودگی ها از قبیل چربی، سیاهی ناشی از دود و … بود اقدام به تعویض آن نمایید؛ بدین صورت که پس از خرید فیلتر باید آن را در اندازه ای معین، متناسب با محل قرار گیری آن برش بزنید و سپس در محل مشخصش نصب کنید.
 2. البته این کار کافی نیست و شما باید به وسیله شوینده های غیر اسیدی همراه با یک دستمال نرم، اقدام به زدودن چربی ها از قسمت های مختلف این دستگاه کنید و قسمت هایی همانند روی هود، روی دکمه ها و روی شیلنگ دود کش را از انواع کثیفی ها برهانید.
 3. اما برای هودهایی که فیلتر آن ها از نوع تعویضی نیست پیشنهاد دیگری داریم، چرا که نباید مدام فیلتر آن ها تعویض شود؛ راه حل برای تمیز کردن این نوع هود آشپزخانه این است که افراد باید فیلترها را از هود جدا کرده و در محلول شوینده مناسبی خیس کنند و اجازه دهند که حدود یک الی دو ساعت در این مواد بمانند تا حسابی از شر آلودگی ها رها شوند و بتوانند مثل روز اولشان با قدرت به کارشان که مکشی پر قدرت است، ادامه دهند.
 4. تمیز کردن دور و بر این هود را نیز فراموش نکنید که نکات لازم در این باره در قسمت ۲ مفصلا برایتان توضیح داده شد.
تمیز کردن هود با دستمال نرم
تمیز کردن هود با دستمال نرم

مراجع و بورس محل خرید هود آشپزخانه

برای خرید انواع لوازم خانگی به صورت اینترتی از جمله هود، می توانید به سایت های معتبری هم چون دیجی کالا و زنبیل سری بزنید؛ اما اگر مایلید که حضورا در مراکز خرید لوازم خانگی حضور یابید، بهتر است که به فروشگاهی در شهر خود مراجعه کنید که همیشه مارک های اصیل و شناخته شده را برای فروش خود انتخاب می کند.

اگر در شهر تهران هستید می توانید به مراکز و فروشگاه های معتبر لوازم خانه در حوالی خیابان سعدی و امین حضور مراجعه کنید و از نزدیک شاهد کیفیت محصولات باشید.

شهر دیگری که برای مراجعه حضوری به شما توصیه می شود شیراز است که آدرس این فروشگاه واقع در بلوار چمران می باشد.

تاریخچه برخی برند های هود آشپزخانه

با برخی از برندهای معروف ایرانی و تاریخچه آن ها آشنا می شویم:

هود آشپزخانه بیمکث

این برند در دهه ۶۰ هجری شمسی کار خود را آغاز کرد؛ مقر اصلی آن در زمان تاسیس، شهر بزرگ تهران بود؛ این شرکت برخلاف برخی شرکت های معروف دیگر که ابتدا کار خود را در زمینه دیگری شروع کردند و سپس به تولید لوازم خانگی رسیدند نیست؛ برند بیمکث از همان ابتدا در این عرصه گام برداشت و کار و فعالیت اصلی خود را با تولید هود آشپزخانه شروع کرد؛ اکثر افراد این برند را با هود آن می شناسند، اما این شرکت پس از چندین سال تلاش و فعالیت متوالی در زمینه تولید هود آشپزخانه، توانست در زمینه های دیگری چون تولید سینک ظرفشویی و اجاق گاز نیز گام بردارد و موفق نیز عمل کند. ذکر این نکته درباره معرفی تاریخچه برند بیمکث نیز الزامی است که نام اصلی این شرکت ستاره طلایی می باشد، اما با نام تجاری بیمکث در بین همگان مشهور است.

هود آشپزخانه کن

یکی از بهترین برندهایی که نامش به گوش همگان آشناست؛ دلیل این آشنایی در این است که اولین برندی که اقدام به تولید هود در ایران کرده است، این شرکت است؛ این برند، کار خود را نیز مانند برند بیمکث از دهه ۶۰ هجری شمسی آغاز کرد، اما اگر بخواهیم تاریخ دقیق تر آغاز به فعالیت این برند را بیان کنیم باید به سال ۶۲ اشاره ای کنیم؛ برند کن فعالیت خود را برا اساس نیازهای مردم آغاز کرده و به همین دلیل است که تاکنون توانسته نام خود را در اولویت و صدر از نظر کیفیت لوازم خانگی از جمله هود، بالا نگه دارد.

 

مشتاقانه منتظر ارائه نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما در خصوص این مطلب هستم. بدین منظور از قسمت دیدگاه های مطلب استفاده نمایید.

اگر در زمینه خرید کابینت سوالی دارید یا به مشاوره نیاز دارید مطرح نمایید. برای این منظور از فرم تماس استفاده نمایید.

حمید ولایتی مدیریت گروه صنعتی چوبه

  همیشه همراه شما هستیم: اگر در زمینه خرید سوالی دارید یا به مشاوره نیاز دارید مطرح نمایید. 07 75 28 33 - 21 (98+) | 60 12 290 - 933 (98+).

  درباره ما

  گروه صنعتی چوبه با مدیریت مهندس حمید ولایتی با بیش از یک دهه سابقه و تجربه کار با کادری مجرب و کارگاهی مجهز آماده ارائه خدمات در زمینه ساخت و نصب انواع کابینت آشپزخانه، درب‌های چوبی، دکوراسیون داخلی می باشد.

  جدیدترین مقالات